8 پرویز کلانتری (1395 – 1310) سایر آثار
پنجمین حراج تهران حراج خرداد 1395
سایر آثار
  • نام هنرمند: پرویز کلانتری (1395 – 1310)
نام اثر :

امضاء: «کلانتری1392» (پایین چپ)
ترکیب‌مواد روی بوم
200×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1392


برآورد قیمت : 2,000 - 1,500 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 320,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر :

امضاء: «کلانتری1392» (پایین چپ)
ترکیب‌مواد روی بوم
200×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1392

درباره اثر

آثار پرویز کلانتری به شعری تصویری از جنس خاک می‌مانند. نقاشی‌های کاه‌گلی او جست‌وجویی است برای فراخوانی یک آرمانشهر؛ یک سرزمین موعود آکنده از آرامش، تعادل و زیبایی که پیوسته در آثارش ظاهر می‌شود. این مضمونی است که از سالیان دور در کارهای ایشان دیده‌ایم؛ تلاشی برای تولد دوباره یک سرزمین، یک مکان آرمانی که معلوم نیست نقاش آن را در خواب دیده یا در خلال رویاهایش بدان جان بخشیده است.
گهگاه گفته می‌شود که آثار کلانتری در پی نوستالژی بناهای سنتی یا روستایی ایران بوده و معماری کویری یا بافت‌های از دست‌رفته ایران را بازآفرینی می‌کنند. اگر چه بعضی نشانه‌ها در نقاشی او ممکن است به عناصر معمارانه بافت روستایی و کویری ایران ارجاع دهند، اما در مجموع مشخص است که آثار وی درپی مکاشفه دنیایی ژرف‌تر در ورای معماری بومی ایرانی است؛ حقیقت مکان‌ها در آثار او کلی‌تر و ناشناخته‌تر از آن است که ما در پی مصادیق آن در معماری سنتی بگردیم.
همانند آنچه در این تابلو دیده می‌شود، آثار کاهگلی پرویز کلانتری که عمدتاً با همین ماده کار شده‌اند، در طول سالیان دراز شهرت بسیاری یافته و حالا جنبه ایکونیک پیدا کرده‌اند.
در کارهای وی حوزه تصویری به شکل محسوسی تخت و روابط فضایی کوبیستی است و از پرسپکتیو کلاسیک تا حد زیادی اجتناب می‌شود. همچنین در آثار او رنگ یا اصلاً وجود ندارد یا صرفاً رنگ خود ماده است؛ به ندرت در برخی تصاویر رنگ‌هایی دیده می‌شود، که البته خیلی محدود و اندک هستند تا نشان دهند که هنرمند نهایتاً مایل است کارهایش تک رنگ باشد. هر دو گرایش از بطن ارزش‌های هنر مدرن ناشی شده‌اند.
آثار کلانتری نسبت عمیقی با شخصیت وی دارند و به جهت همین خویشاوندی پیام و پیام‌دهنده است که این آثار عموماً بر دل نشسته و از سوی مخاطبانش همیشه با استقبال قابل توجهی روبه‌رو بوده‌اند. کارهای او به شکل عمیقی سرشار از امید و عشق هستند؛ عشق به زندگی، به خاک، به بدویت بکر و بی‌آلایش و به وطن. آثار وی هرگز درصدد تأثیرگذاری حاد و القای یأس و بدبینی نبوده، بلکه به دور از هرگونه خشونت و تحمیل نظر، آکنده از ستایش سادگی هستند. به خاطر همین کیفیات به راحتی به روی دیوار محل زندگی ما می‌نشینند و بر شوق زیستن و همبستگی با زمین می‌افزایند. زندگی در نگاه او ساده است. کلانتری گرچه در دوره‌هایی به مفهومی کردن آثارش و یا به قول خودش «مینیمال» کردن تصاویر پرداخته است، اما همچنان هر بار به نقاشی کاه‌گلی از چشم‌اندازهای معماری بازگشته است. این مجموعه از آثار او نزد علاقه‌مندان و مجموعه‌داران شناخته‌شده، جایگاه ویژه‌ای دارد. این آثار در مرز نامشخصی میان هنر مدرن و معاصر سیر می‌کنند، همچنان که در دوره‌های مختلف از تصویرگری روایتی تا انتزاع مطلق در نوسانند. نقاشی او تجلی معنویت ماده و ماده‌گرایی معناست و لذا پهنه گسترده و متنوعی از منظره‌پردازی رمانتیک تا انتزاع هندسی و از شبه‌نگاره‌های سنتی تا سرهم‌سازی‌های کنایه‌ای پاپ را دربرمی‌گیرد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 8 از پرویز کلانتری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.