79 شارل حسین زنده رودی (1316) سایر آثار
سومین حراج تهران حراج خرداد 1393
سایر آثار
  • نام هنرمند: شارل حسین زنده رودی (1316)
نام اثر : ترکیب بندی

امضاء: « Zenderoudi 71» (پایین راست)
مرکب و گواش روی کاغذ، نصب روی بوم
80.5 × 64.5 سانتی متر
تاریخ اثر: 1350


برآورد قیمت : 1,500 - 1,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 170,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : ترکیب بندی

امضاء: « Zenderoudi 71» (پایین راست)
مرکب و گواش روی کاغذ، نصب روی بوم
80.5 × 64.5 سانتی متر
تاریخ اثر: 1350

درباره اثر

در اثر حاضر، ترکیب بندی متعلق 1971، هنرمند برخلاف اکثر آثارش یک حرف را بدون هیچ مداخله و پیچشی در کنار هم نشانده است. علی‌رغم تأکید هنرمند به صورت جسورانه بر تکرار این حرف عظیم و اقرار‌آمیز و رنگارنگ، نه تنها مخاطب غول آسا بودن حروف را فراموش می‌کند بلکه نظمی جذاب نیز وی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

رد به‌جا مانده قلم بر حروف، و قید صافی و صلابت حروف، حس آزادی و رهایی را در این تابلو به بیننده انتقال می‌دهد. بنابراین زنده‌رودی با کاربست یکی از منابع بصری هنر ایرانی، به واقع در کار نقاشی کردن است و کاری با اسلوب خط ندارد. این همان چیزی است که میان سبک زنده‌رودی و گرایش هنری بعد از آن که به نقاشی-خط موسوم شد فاصله می‌اندازد. بدین منوال رفتاری که زنده‌رودی به هوای نقاشی‌کردن، با مرزهای زیباشناختی خط می‌کند، به مراتب هنجارشنکنانه‌تر است و تلقی شخصی‌تری را از زیبایی ارائه می‌دهد

در اوایل 1980 نقاشی‌های  زنده‌رودی نشان از علاقه جدید وی در به‌تصویر کشیدن زیبایی حروف غول داشت. تابلو حاضر یکی از مهمترین آثار دوره انتقالی هنرمند به سمت مجموعه معروف چهار برگ می‌باشد.

اثر حاضر متعلق به منتقد برجسته و مجموعه‌دار نامدار فرانسوی میشل تاپیه بوده که از مهمترین کلکسیونرهای آثار حسین زنده‌رودی است. این اثر در تاریخ 12 ژوئن 2013 در حراج‌خانه میون پاریس ارائه و توسط مجموعه‌دار فعلی خریداری گردیده است.

آثار شارل حسین زنده رودی در مجموعه‌های خصوصی و دولتی به نام دنیا از جمله موزه هنرهای معاصر فرانسه جورج پومپیدو در پاریس و بریتیش موزه لندن و موزه هنرهای معاصر نیویورک حضور دارند.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 79 از شارل حسین زنده رودی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.