61 پروانه اعتمادی (1326) سایر آثار
چهارمین حراج تهران حراج خرداد 1394
سایر آثار
  • نام هنرمند: پروانه اعتمادی (1326)
نام اثر : طبیعت بیجان

امضاء: «پروانه اعتمادی 43» (پایین چپ)
رنگ‌‌روغن و سیمان روی فیبر
60×62 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1343


برآورد قیمت : 1,500 - 1,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 120,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : طبیعت بیجان

امضاء: «پروانه اعتمادی 43» (پایین چپ)
رنگ‌‌روغن و سیمان روی فیبر
60×62 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1343

درباره اثر

پروانه اعتمادی در این اثر، طبیعت بیجان را همچون تصویرسازی­‌های لطیف کودکانه، در نهایت خلوص و شاعرانگی بی­‌تکلف به نمایش می‌گذارد. این خیال رنگین همانند سنگواره‌­ای ساکن و آرام که قرن­‌ها از پیدایش آن می­‌گذرد، بر بستر لطیف طبیعت می‌­درخشد. گویی سنگ­واره‌­ای باستانی، که البته از عنصر حیات­‌بخش رنگ بهره می‌­برد، در اثر حاضر به پرده درآمده است. نقشی کهن از دسته‌گلی رویایی که به روشنی ساختار ذهنی نقاش را نشان می­‌دهد. رنگ­‌ها بر اساس توالی تونالیته، از سرد به گرم چیده شده­‌اند، به طوری که خیرگی نگاه بیننده را به مرکز تصویر، یعنی جایی که طیف رنگ­های قرمز و نارنجی متراکم هستند، هدایت می­‌کنند. علاوه بر رنگ، عنصر خط نیز نقشی مهم در بیان تجسمی اثر دارد. خطوط تیره­، کناره‌­ای و گاه عمق­‌یافته که به کمک بافت اثر شکل گرفته‌­اند، برجستگی خاصی به رنگ­‌های تیره و روشن، به مثابه گل­‌های روییده بر بوم هنرمند، بخشیده‌­اند.

دوره­‌های هنری متفاوت پروانه اعتمادی را می­‌توان با ویژگی­‌های مشخص دیداری و الگوهای تکرار شونده در فرم و موضوع  و شاید مهم‌تر از این دو، از طریق مواد به‌ کار رفته در کارش بازشناخت. مثلاً دوره‌­ای طبیعت بیجان، پارچه­‌های توری و ترمه، انارها و دوره‌­ای دیگر کلاژ. بافت آثار هم از پرداخت­‌های لطیف مدادرنگی تا تابلوهای سفید سیمانی تغییر می­ک‌ند که در نگاهی دیگر، حاکی از روحیه­ جستجوگر و تجربه­‌پذیری هنرمند است. به طور کلی پروانه اعتمادی توجه بسیاری به انتخاب بافت و جنسیت زمینه­ اثر دارد و در اغلب تجارب خود، امکانات مختلف و شگفت‌­انگیز ماده­ زمینه‌­ساز را به خدمت می‌گیرد تا مخاطب را در مواجه با گستره­‌ای خیال­‌انگیز از رنگ و بافت قرار دهد.

اثر منحصر به فرد حاضر از مجموعه کارهای سیمانی اعتمادی است که از مهمترین دوره‌های کاری وی محسوب شده و به لحاظ تاریخی یکی از قدیمی‌ترین آثار این دوره به شمار می‌رود. نمونه مشابهی از این مجموعه در اکتبر 2010 در کریستیز دوبی با قیمت 68/500 دلار به فروش رسید.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 61 از پروانه اعتمادی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.