8 مسعود عربشاهی (1398 – 1314) سایر آثار
نوزدهمین حراج تهران حراج بهمن 1402
سایر آثار
  • نام هنرمند: مسعود عربشاهی (1398 – 1314)
نام اثر : بدون‌عنوان

امضا: «مسعود عربشاهی 1381» (پشت اثر)
ترکیب‌مواد روی بوم
175×195 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1381
- اثر حاضر در مجله «هنر فردا» شماره 1، 1389 (ص 44) ، به چاپ رسیده است.


برآورد قیمت : 7 - 6 میلیارد تومان

رقم برنده مزایده: 6,200,000,000 تومان

رقم نهایی فروش: 6,820,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان

امضا: «مسعود عربشاهی 1381» (پشت اثر)
ترکیب‌مواد روی بوم
175×195 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1381
- اثر حاضر در مجله «هنر فردا» شماره 1، 1389 (ص 44) ، به چاپ رسیده است.

درباره اثر

در میان مدرنیست‌های ایرانی کمتر هنرمندی چون مسعود عربشاهی کارمایه‌های متنوع را در آفرینش هنر تجربه کرده است. به همین دلیل طیف گسترده‌ای از نقاشی‌های عظیم تا دیوارنگاری‌های شهری در کارنامه‌ هنری او دیده می‌شود. در راستای همین تجربه‌ورزی است که در اثر پیش رو گستره‌ای از سطوح سیاه و نقره‌ای منقوش را همچون سازه‌‌ای باستانی در مقابل بیننده قرار می‌دهد.

در هر آن‌چه که درباره‌ مسعود عربشاهی نوشته‌اند، یک مفهوم یا عبارت مشترک وجود دارد: «میراث‌دار هنر خاورمیانه‌ باستان». در واقع باستان‌گرایی عربشاهی، به‌نوعی اکتشاف در اعماق تاریخ است. تاریخِ شهر سوخته، تمدن لرستان و یا سیلک از سرزمین خود نقاش و یا حتی فرهنگ‌های مجاوری چون سومر، بابِل و آشور که هر یک تأثیر روشنی بر هنر ایران باستان داشته‌اند. وی در جریان آفرینش هنر خود نقبی می‌زند بر عقبه‌ این تاریخ و توده‌ای خالص از نقشمایه‌ها و کهن‌الگوهای باستانی را بر سطح اثر خود می‌کشاند. این نقشمایه‌ها در اشکال نمادینی چون گل لوتوس، چرخ و خورشید ظهور می‌کنند؛ و در عین حال همچون اثر حاضر، نقش‌های هندسی ساده‌ای مثل مربع‌مستطیل‌ها، علامت‌های خطی، اعداد یا خط‌نما‌ها، در ساختارهای نمادین استحاله می‌یابند.

علاقه‌ عربشاهی از جوانی به مفاهیم و نقشمایه‌های کهن، او را به مطالعه‌ اساطیر ایران و بین‌النهرین می‌کشاند. به‌طور کلی اندیشه‌های باستانی ایرانی، همچون تفکر مینوی یا اوستایی، شاکله و پشتوانه‌ نظری فضای فرمی در آثار وی را تشکیل می‌دهد. آثار عربشاهی در مسیر این تحولات، عموماً به یک فضای انتزاعی می‌رسد که می‌توان به نوعی آن را یک نقاشی متافیزیکی شرقی اطلاق کرد. بر خلاف جریان نقاشی متافیزیک در تاریخ هنر غرب که هنری کاملاً فیگوراتیو است، وی در آثار متافیزیکی خود، به دور از گرایش به هر نوع فضای پیکره‌ای و حتی خط پرانحنای فارسی که در نظر سقاخانه‌ای‌ها مظهری تصویری از عرفان شرق محسوب می‌شود، به تجاربی از انتزاع محض و در دوره‌ای کوتاه آبستره-اکسپرسیونیسم، دست می‌یابد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 8 از مسعود عربشاهی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.